Základy

Zo stránky Tribalwars Wiki SK
Jump to navigation
O HrePomocníkBB-kódySkratkyTechnické radyZákladyKoniec hryZlacnenie mincí


Tuto môžeš nájsť základné informácie o hre, ako sa stavajú budovy, verbujú jednotky, a čo by si mal robiť ako prvé.

Suroviny

Na verbovanie jednotiek alebo stavbu budov potrebuješ suroviny. Tieto získavaš automaticky z tvojich budov, ktoré ich produkujú (Drevorubač, Jama na ťažbu hliny, Železná baňa). Získavaš ich aj vtedy, aj keď nie si prihlásený na svoj účet.

Množstvo surovín, ktoré získavaš, záleží od stupňa výstavby tvojich budov, ktoré ich produkujú. Dôležité je aj stavať, rozširovať sklad, aby ti náhodou nejaké suroviny nevyšli na zmar, aby sa tam zmestilo všetko. Navrchu vpravo vidíš, aká je kapacita skladu a taktiež koľko surovín momentálne máš.

Suroviny.png

Číslo hore vpravo ukazuje, koľko sa do skladu zmestí množstva z každej suroviny. Napríklad je tam 1859 - to znamená, že sa do tvojho skladu zmestí 1859 dreva, 1859 hliny a 1859 železa. Číslo od toho naľavo ti ukazuje momentálny stav surovín, ktoré máš uložené v sklade - 1529 dreva, 1302 hliny a 1432 železa.

Prvé kroky

Pre začiatok potrebuješ hlavne suroviny. Drevorubač produkuje drevo, Železná baňa produkuje železo a Jama na ťažbu hliny, zásobuje hlinou. Čím vyšší je stupeň budovy, tím väčšia je aj produkcia. V prvých dňoch hry preto doporučujeme hlavne sa koncentrovať najskôr na produkciu surovín.

Okrem dobrej produkcie surovín by si si mal zaistiť aj svoje suroviny pred vyrabovaním. Pri prepadnutí by si mohol prísť o všetky tvoje prácne získané suroviny, preto by sa mal proti tomu poistiť. Jedna z budov, ktoré ti môžu pomôcť je aj "Skrýša" Čím vyšší stupeň má skrýša, tým viac surovín sa do nej zmestí, schová pred prípadnými útočníkmi. Výstavbu skrýše by si mal obzvlášť využiť, ak sa v blízkosti tvojej dediny nachádzajú silnejší susedia. Ďalším krokom by malo byť stavba opevnenia-veľmi dôležité. Už aj nízky stupeň opevnenia v začiatkoch sveta, postačí k tomu, aby si privodil útočníkovi straty, čím väčšie straty mu spôsobíš, tým menej má útočník chuť ta znova navštíviť.

Potom čo už ti funguje dobrá základná produkcia, začni s výcvikom vojska a obchodom. V Kasárňach (Hlavná budova na stupeň 3) začni s výcvikom kopijníkov. Tí síce nie sú vhodní na útok, ale pri útokoch na veľmi slabých hráčov, alebo na opustené, barbarské dediny, ti dobre poslúžia na vyrabovanie ich surovín. Viac surovín -> rýchlejší rozvoj.

Ak sa chceš zaoberať obchodovaním, mal by si si postaviť trhovisko (Hlavná budova stupeň 3, Sklad stupeň 2). Vďaka trhovisku získaš prehľad, čo tvoji susedia ponúkajú na výmenu a ty sa môžeš zbaviť prebytkov nejakej suroviny. Samozrejme aj ty sám, môžeš robiť ponuky. Mysli však na to, že kým je tvoje trhovisko na stupni 1, máš k dispozícii len jedného obchodníka, ktorý sa potom nemôže starať o všetky tvoje potreby, je teda potrebné stavať trhovisko na vyššie stupne, budeš mať k dispozícii viac obchodníkov.

Mimo iného by si sa mal postarať o to, aby si sa stal členom nejakého kmeňa. Spoločne sa budete môcť potom lepšie brániť útokom, alebo sami skupinovo na niekoho útočiť, či robiť medzi sebou obchody. Naviac tu môžeš poznať aj milých ľudí, nových priateľov.

Neskorší štart

Ak nastúpiš do neskoršej fázy do "sveta", mal by si tiež pozmeniť svoju stratégiu. Samozrejme, že je opäť dôležité postarať sa o produkciu surovín, aby tvoja dedinka začala prekvitať a rásť. Ale tiež by si sa mal ochrániť pred drancovaním od tvojich susedov. Vystavaj hradby a skrýšu, zrekrutuj pár vojakov. Až tvoja dedina trochu zosilnie, môžeš aj ty sám začať drancovať iným, ich suroviny. Na to použiješ naverbované vojenské jednotky. Občas pomôže aj napísať útočníkovi, poprosiť ho aby prestal s útokmi-treba slušne. Ukoristené suroviny prispejú k rýchlejšiemu vystavaniu tvojej dediny.

Teraz prichádza ten najväčší rozdiel oproti tomu ako normálne začínaš:

Vyvaruj sa chyby, že všetko vsadíš len na výrobu prvého Šľachtica. Síce to vyzerá logicky, pretože určite chceš dobývať aj iné dediny, resp. mať druhú čo najrýchlejšie. Ale to by mohla byť fatálna chyba, pretože hráči s vysokým počtom bodov, sa snažia si zabezpečiť dediny v jednom výstrihu mapy, a tým si získať dobrú pozíciu. Ak investuješ všetky svoje suroviny, len do výstavby budov a produkcie surovín,silnej ofenzívy a zanedbáš svoje vojsko-obranu, môže sa s teba stať veľmi ľahká korisť! Nepriatelia sa budú snažiť ti všetky suroviny brať, drancovať, a ak už sa im to raz podarí, je vo väčšine prípadov veľmi ťažké sa brániť ďalej.Potom im stačí poslať len ich Šľachtica a tvoju dedinu ti veľmi ľahko preberú. Preto nikdy nepodceňuj obranu.

Jediná stratégia, ktorá proti tomu existuje je silná defenzíva-obrana, ktorá sa skladá z veľa kopijníkov, šermiarov, lukostrelcov. Nesmieš sa stať ľahkým cieľom pre silných hráčov. Ak majú v tvojej dedine veľké straty, väčšinou ta nechajú na pokoji. Tu ti môže pomôcť aj morálka, jednotky útočníka, ktorý ma oproti tebe vysoký počet bodov, môžu byť oslabené až o 70%! Ak máš v dedine veľký počet obrany, si potom schopný odraziť aj obrovské útoky.

Fáza istoty ta síce bude stáť čas, ale prinesie ti pokoj, Budeš neustále potrebovať verbovať defenzívne-obranné jednotky, ktoré sú využiteľné aj v neskoršej časti hry. Ak máš zdravú obranu, minimálne 1200 kopijníkov a 1200 šermiarov, môžeš potom začať s výrobou útočného vojska a Šľachticmi.

Budeš môcť potom povedať vzhľadom k okolitým dedinám, že sa táto taktika vyplatila...


Náhľad dediny

Náhľad dediny ti dáva množstvo informácií o tvojej dedine. Môžeš tu vidieť stupne rozvoja tvojich budov, počty vojakov, ktorých máš, množstvo surovín v sklade, produkciu za hodinu, pohyby vojenských jednotiek.

Môžeš si vybrať medzi klasickým náhľadom alebo grafickým. Klasický náhľad je dobrý pre počítače s pomalším internetovým pripojením. Keď máš aktivovaný Prémiový účet, pridá sa ti do náhľadu množstvo veľmi dôležitých informácií, ako napríklad, produkcia v budovách - čo kde práve staviaš, vyrábaš, počty tvojich obchodníkov, čas kedy, sa ti zaplní sklad, a ďalšie, takže nemusíš toľko klikať všade možne.

Tuto máš aj celkový prehľad o dedine, ako ktorá budova vyzerá.

Overview.jpeg

Budovy menia svoj výzor v závislosti od stupňa na ktorom sú vybudované. Tuto si môžeš pozrieť, ako budovy menia svoj obrázok v dedine:

Nd2.PNG

Zmeniť meno dediny

Premenovať dedinu si môžeš v hlavnej budove. Vľavo dole pod budovami, ktoré môžeš stavať vidíš tvoje terajšie meno dediny, ktoré môžeš upraviť a uložiť keď klikneš na "Zmena".

Meno dediny.png

Stavať budovy

Ak chceš postaviť budovu, musíš ísť do hlavnej budovy a kliknúť na "výstavba na stupeň X". Budeš potrebovať špecifické množstvo dreva, hliny a železa. Presné množstvo záleží od druhu budovy a jej stupňa. Čím je budova väčšia, tým viac surovín potrebuješ pre jej ďalší stupeň.

Mimo toho niektoré budovy majú požiadavky pre ich vystavanie také, že iné budovy musia byť na určitom stupni. Napríklad, trhovisko môžeš postavať až keď je tvoj sklad na určitom stupni. V hlavnej budove si môžeš pozrieť požiadavky, ako aj cenu za stavbu. Viac o tom nájdeš v Náhľad budovy.

Verbovať jednotky

Svoje prvé jednotky si môžeš naverbovať v kasárňach. Aby si kasárne mohol postaviť, potrebuješ mať najprv hlavnú budovu na stupni 3. Najprv budeš môcť do svojej armády naverbovať len kopijníkov, na to aby si mohol verbovať aj ďalšie jenotky, budeš musieť splniť najprv požiadavky, ktoré si vyžadujú (napr. postaviť kováčsku dielňu na určitý stupeň, stajne, dielňu dobývacích strojov). V prehľade jednotiek nájdeš krátky popis o požiadavkách, ktoré treba splniť pre verbovanie daných jednotiek, a aké sú ich vlastnosti.

Recruit01.png

Snímka444.PNG